Ukrayna’ya Kimlik Kartı İle Seyehat

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye ile Ukrayna’nın sadece kimlik kartıyla seyahat konusunda anlaşmaya vardığını açıkladı. Pasaport ve vize olmadan Ukrayna’ya Türk vatandaşları yeni çipli kimlik kartları ile seyehat edebilecekler.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye ile Ukrayna’nın sadece kimlik kartıyla seyahat için mutabakata vardığını belirterek, “Karşılıklı ziyaret ve turist sayısını artırmak istiyoruz. Halklarımız arasında daha fazla temas olsun istiyoruz. O nedenle bundan sonraki süreçte vatandaşlarımızın pasaporta ihtiyaç duymadan sadece kimlikleriyle ülkelerimizi ziyaret etmesi için hazırlıkları tamamladık. Yaz gelmeden bunu başaracağız” dedi.

 

Ukrayna ile Türkiye arasında sadece kimlik kartıyla seyahat edilebilecek

Bu tür görüşmelerle, ticareti ve karşılıklı yatırımları artırmayı amaçladıklarına işaret eden Çavuşoğlu şunları dile getirdi:

“Dost Ukrayna’ya ve Ukrayna halkına bir teşekkürüm var. Geçen yıl Ukrayna’dan gelen turist sayısı yüzde 50 arttı. Yaklaşık 1 milyon 25 bin Ukraynalıyı ülkemizde ağırlamaktan mutluluk duyduk. Biz karşılıklı ziyaret sayısını ve turist sayısını artırmak istiyoruz. Sadece geçen sene 25 civarında üst düzey temas sağlamışız. Biz istiyoruz ki halklarımız arasında daha fazla temas olsun. O nedenle bundan sonraki süreçte vatandaşlarımızın pasaporta ihtiyaç duymadan sadece kimlikleriyle Türkiye ve Ukrayna’ya ziyaret etmesini sağlamak için hazırlıkları tamamladık. Yaz gelmeden bunu başaracağız.”

Çavuşoğlu, kimlik kartıyla geçiş için Ukrayna havaalanlarında yapılan testlerin başarılı olduğunu, aynı testlerin Türkiye’deki havaalanlarında da yapılacağını kaydetti.

“Türkiye’nin yardımlarını her zaman gördük”

Ukrayna Dışişleri Bakanı Pavlo Klimkin de iki ülke ilişkilerinin gerçekten stratejik düzeyde olduğunu belirterek, Türkiye’nin yardımlarını ve her platformda desteğini her zaman gördüklerini söyledi.

İki ülkenin çok sayıda ortak projesinin olduğunu kaydeden Klimkin, “Aramızda vize muafiyeti vardır. Türkiye ve Ukrayna vatandaşları önümüzdeki dönemde pasaport değil, sadece yeni kimlik kartları kullanarak karşılıklı seyahat yapabilecekler. Biz mutabakata vardık. Bir tek teknik konular üzerinde çalışmamız kaldı. Bu ne demektir. Türkiye’den Ukrayna’ya gelen ve Ukrayna’dan Türkiye’ye giden vatandaşlar, yabancılık çekmesinler kendilerini evlerinde gibi hissetsinler.” dedi.