Ukrayna’ya girişte PCR testi gerekiyor mu?

Ukrayna’ya girişte PCR testi gerekiyor mu?

Ukrayna Sağlık Bakanlığı 15 Ocak’ta Türkiye’yi yeşil bölgeye döndürdü.Türk vatandaşları PCR testi olmadan Ukrayna’ya seyehat edebilecek.Ukrayna Sağlık Bakanlığı 15 Ocak 2021’de kırmızı bölgedeki ülkelerin listesini güncelledi ve Türkiye’yi listeye dahil etmedi.  Türkiye’den Ukrayna’ya döndükten sonra artık koronavirüs testi yaptırıp 14 günlük karantinaya girmeye gerek olmadığı anlamına geliyor.

Güncellenmiş liste, kırmızı bölgede 66 ülke yer alıyor.. 7 Ocak 2021’deki listeye göre tek seferde 11 puan arttı. BAE, Arjantin, Kanada, Brezilya, Uruguay, Macaristan, Eswatini, Tunus, Arnavutluk, Şili, Belçika, Bahreyn kırmızı bölgeye girdi. Türkiye ve Moldova yeşil bölgeye döndü.

15 Ocak 2021’de, devletin Ukrayna’da kırmızı bölgeye girme kriteri, son 14 günde 100 bin kişi başına 219,8 vakada COVID-19 görülme sıklığının fazlasıydı.

Ukrayna Sağlık Bakanlığının 15 Ocak 2021 tarihinde kırmızı ve yeşil renkli olan ülkelerin listesi aşağıda yer alıyor:

Ukrayna’ya Giriş Kuralları

Ukrayna, hem kendi vatandaşları, yabancılar ve vatansız kişiler için ülkeye giriş izni veriyor. Yabancılar yanlarında COVID-19 sigortası yaptırmaları gerekiyor.

Ukrayna sağlık bakanlığının açıkladığı yeşil bölge olan ülkelerden gelen herkes Ukrayna’da herhangi bir şekilde karantinaya alınmayacaktır. Bir kişi kırmızı bölgedeki bir ülkeden gelirse, 14 gün kendini tecrit etmek zorundadır.

Kendi kendine izolasyonu sona erdirmek için, bir yolcu Ukrayna’da koronavirüs için bir PCR testine girebilir veya Ukrayna’ya girmeden 48 saat önce yapılan böyle bir analizin sonucunu sağlayabilir. Karantinanın sonlandırılması koşulu, kişinin hasta olmadığını doğrulayan negatif bir test sonucudur.

Karantina kuralları tüm ziyaretçiler için aynıdır ve yolcunun bulunduğu ülkenin bulunduğu bölgeye bağlıdır.