Ukrayna’da Avrupa Günü Kutlanıyor

Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko, Ukrayna’nın Avrupa Birliği dışında bu günü devlet düzeyinde kutlayan tek ülke olduğunu kaydetti.

Ukrayna’da bugün, 2003 yılından beri her yıl mayıs ayının 3. Cumartesi günü kutlanan Avrupa Günü kaydediliyor.

Bu yıl Kiev’in ev sahipliğinde yapılan Eurovision yarışması nedeniyle kutlamaların 14 Mayıs’a alınması kararlaştırılmıştı.

Avrupa Günü vesilesiyle Kiev’de etkinlikler düzenleniyor.

Etkinlikler sırasında konuşan Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko, Ukrayna’nın tamamen ve ebedi olarak Sovyetlerden ve Rus İmparatorluğu’ndan uzaklaştığını kaydederek, “Ukrayna, Avrupa Birliği dışında bu günü devlet düzeyinde kutlayan tek ülke. Bugün benim yanımda 2013 yılında Ukrayna halkının Avrupa’ya doğru yönelme, ülkeyi değiştirme ve AB ile Sözleşme imzalanması isteğini gösteren Euromeydanı ayağa kaldıran şanlı gençlerimiz var. Bu gençlerin hareketini milyonlarca Ukraynalı destekledi.” dedi.

Gençlere teşekkürlerini bildiren Poroşenko, “Avrupa ve Avrupa Birliği reform, demokrasi ve özgürlüğün eşanlamı oldu. Ukrayna’nın kökten değiştiğini ve sonsuza dek Sovyet ve Rus İmparatorluğundan tamamen uzaklaştığını söyleyebiliriz.” diye konuştu.

Avrupa Günü, Mayıs ayının ilk 10 günü içerisinde Avrupa Birliği ülkeleri ve aday ülkelerde kutlanan gün. Avrupa Günü olarak Avrupa’da kutlanan gün aslında 5 Mayıs’tır. 5 Mayıs 1949’da Avrupa Konseyi kurulmuş ve bu tarih II. Dünya Savaşı’ndan çıkış için en önemli ümitlerden biri sayılmıştır. 5 Mayıs tarihi 1964 yılından bu yana Avrupa Günü olarak kutlanmaktadır.

Ukrayna hükümetinin AB ile Ortaklık Anlaşmasını askıya almasının ardından, 21 Kasım 2013’te Kiev Bağımsızlık Meydanı’nda Euromeydan olarak anılan eylemler başlamıştı. Eylemler, 2014 yılının Şubat ayında, Ukrayna’nın eski Cumhurbaşkanı Viktor Yanukoviç ve çevresinin ülkeden kaçmasıyla son buldu. Euromaidan eylemleri sırasında yüzden fazla kişi hayatını kaybetti ve bundan dolayı eylem sırasında ölenler Semavi Yüz olarak adlandırılmaya başladı.

 

odessa-gececluplerin-buton