Ukrayna Genelinde Karantina Süresi Uzadı

Ukrayna Başbakanı Denis Şmigal’in talimatı ile 24 Nisana kadar tüm ülke genelinde acil durum ve karantina süresinin devam edeceğini açıkladı.

Bakanlar kurulunda alınan karar neticisinde tüm ülke genelinde 1 ay daha karantina süresinin uzatılacağı açıklaması yapıldı.

Ukrayna Başbakanı Denis Şmigal’in basına verdiği demeç ise 1 ay boyunca karantina devam edecek. Olağanüstü hal ile acil durumu birbiri ile lütfen karıştırmayın. Ukrayna vatandaşlarının anayasal hakların herhangi bir şekilde kısıtlama getirilmeyecek, karona virüsü ile mücadelemizi kolaylaştırır.

Diğer yandan ise Ukrayna’da karantina süresinin zamanından önce uzayacağı veya zamanından önce sonlanacağı hakkında kesin bir bilgi öngörülmemektedir.

Hatırlayacağımız üzere daha önce Sağlık Bakanı basın sekreteri olan Artem Dekhtyarenko, bugün Bakanlar Kurulu’nun korona virüsene karşı konuyla ilgili olarak Ukrayna’da faaliyet gösterecek rejime karar vereceğini söyledi.

Artem Dekhtyarenko göre, tüm bunlar virüsü lokalize etmek ve yayılmasını en aza indirmek için yapılır. Bakanlık, “Hükümet çeşitli seçenekleri araştırıyor. Hem acil durumun getirilmesi hem de ülke çapında acil durumların genişletilmesi ve karantinaların genişletilmesi” dedi.

Ukrayna’da Karona Virüsünden Kaç Kişi Öldü?

Sağlık Bakanlığı Ukrayna’daki korona virüsten dördüncü ölümü doğruladı: 68 yaşındaki bir hasta Ternopol bölgesindeki COVID-19 için laboratuvar onaylı bir testle öldü.

İçişleri Bakanı Arsen Avakov, Ukrayna’nın karantina dönemi için kısıtlayıcı önlemleri sıkılaştırmayı planladığını söyledi. Ayrıca, Ukrayna’da tam karantinaya girme konusunda ısrar edeceğini de kaydetti.