“Turizm alanında Türkiye, tüm dünya için örnek”

Kiev Uluslararası Fuar Merkezi’nde bugün 29 Mart tarihinde, Ukraynalı devlet adamları, yabancı ülkelerin diplomatları, turizm alanında önde gelen şirketlerin temsilcileri ve yabancı misafirlerin katılımıyla “Ukrayna: Seyahat ve Turizm” başlıklı 23. Ukrayna Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı’nın (UITT-2017) açılış töreni düzenlendi.

 

Ukrayna Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı, Ukrayna’nın turizm alanında uluslararası ve ulusal düzeyde turizm piyasasının profesyonellerini, ulusal ve bölgesel turizm komitelerini, tur operatörlerini, otelcileri ve sektörden kimseleri bir arada toplayan geleneksel vevönemli bir olay haline geldi. Geçen yıla göre fuar katılımcılarının sayısı yüzde 50 arttı. Fuar katılımcıları olarak Türkiye, Bulgaristan, Gürcistan, Dominik Cumhuriyeti, Mısır, Endonezya, İspanya, İtalya, Kıbrıs, Litvanya, Polonya, Amerika Birleşik Devletleri, Tanzanya, Tunus, Ukrayna, Karadağ ve diğer ülkelerden temsilciler açılışta bulundu.
 

Geleneksel olarak fuarda en geniş şekilde tanıtılan ülke Türkiye oldu. Türkiye bu yıl, çeşitli şirket ve otellerin tanıtıldığı 10’dan fazla stand sundu. Kuşadası ve Kemer gibi turizm bölgeleri, özel standlarda tanıtıldı.
 

Etkinliğin en önemli misafirlerinden biri, Türkiye Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Baki Alkaçar oldu. Baki Alkaçar, 2016 yılında Türkiye’yi 1 milyon Ukraynalı turistin ziyaret etmesinden sonra Bakanlığın Türkiye’de Ukraynalı turistleri ağırlamak için elinden gelen her türlü çabayı gösterdiğini kaydetti. Fuara çok sayıda Türk şirketinin katılması da Türkiye’nin bu konuda kararlığını kanıtlıyor.
 

Türkiye Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Baki Alkaçar,“İki ülke arasındaki turizm ilişkileri çok iyi. Durağan bir seviye olduğunu söylemek mümkün değil. Turist sayısı 750 bin civarında idi, ancak geçen yıl ciddi bir artış oldu. Sevindirici bir gelişme. Türkiye Ukrayna ilişkileri bir ivme kazanmış oldu. Kimlik kartları ile ilgili düzenlemenin bu işi daha da ileri götüreceğine inanıyoruz. İki ülke arasındaki gidiş gelişleri kolaylaştırmak her zaman turizmde önemli bir unsur. İki ülkenin ilişkenlinin daha da ileri gideceğini söylemek mümkün” diye kaydetti.
 

 

Ukrayna’yla Pasaportsuz Seyehat Dönemi Başlıyor

Spesifik adımlar atmak yerine genel olarak turizm konusunda adımlar atıldığını belirten Baki Alkaçar, “Ukraynalı turistlerin Türkiye’de ne istediklerine ilişkin bir çalışma, bir araştırma yaptırdık. Hem Türkiye’deki hem Ukrayna’daki turistlerin sorunlarını araştırdık. Bu konuda çalışmalar devam ediyor. Türkiye’de Ukraynalı turistleri ağırlamak için elimizden gelen her türlü çabayı gösteriyoruz. Şikayet olursa, ilerlemeleri istedikleri bir alan olursa bunları yerine getirmeye hazırız. Geçen sene 1 milyon 50 bin giriş oldu. Biz bunun yüzde 15 civarında artacağını düşünüyoruz. Yüzde 15 ile yüzde 30 oranında bir artış yakalarsak çok iyi. Son iki aylık veriler açıklandı. Ukrayna pozitif artışla Türk turizmini desteklemeye devam ediyor. Bunun için Ukrayna’ya müteşekkiriz” şeklinde devam etti.
 

Ukrayna Ekonomik Kalkınma ve Ticaret Bakanlığı Turizm ve Tatil Departmanı Başkanı İvan Liptuga, Türkiye’ye fuara katıldıkları için teşekkür ederek Ukrayna’nın Türkiye’yi örnek alarak turizm alanında timsal olarak kabul etmesi gerektiğini vurguladı.